Když se tak zamýšlím nad návrhem osvětlení prostor soc. zařízení a WC obecenstva v objektu, který je určen pro společenské a kulturní využití, nevím nějak, kam se nakonec přiklonit. Vzhledem k úspoře el. energie a tepelnému namáhání svítidel, asi i životnosti světelných zdrojů bych se samozřejmě rozhodoval pro svítidla zářivková. Dalším důvodem pro ně je i trvalé rozsvícení během konání večerní akce, představení, plesu atd., kdy je toto osvětlení centrálně zapnuto v příslušném rozvaděči.
Jenže je tu i druhý způsob provozu: V době, kdy se žádná akce nekoná, avšak WC využívají různé soubory při zkouškách, uklizečky a další místní personál při práci během večera atd, je vhodnější provoz osvětlení jen krátkodobý a lokální - jinými slovy je zbytečné, aby všechny hajzly svítily, když se jde náhodou jen někdo vych...
. Zde je vhodné využít pohybová čidla (když už se spoří elektrika i světelné zdroje), vybízející tím pádem i k plynulému triakovému rozsvěcování a zhasínání, avšak pro změnu, žárovek. Triak = dlouhá životnost spínacího prvku a o poznání menší namáhání vlákna žárovek. Použití čidel a spínání pomocí relé, navíc kompaktních zářivek se mi z hlediska četnosti spínání kontra životnosti nezdá moc optimální.
Co vy na to, jak by jste rozhodovali při podobném uvažování?